Virsraksts: Komitas ir komponists, kura māksla ir pelnījusi pasaules mēroga atklājumu.


Komitass – dziedātājs, komponists, diriģents, Armēnijas baznīcas priesteris. Viņu audzināja vecmāmiņa, jo viņš jau no mazotnes zaudēja vecākus, bet no viņiem mantoja apburošu balsi. Viņš mācījās Ečmiadzina Garīgajā seminārā, kur viņu ordinēja par priesteri. Šeit viņš izveidoja kori ar tautas instrumentu orķestri, šeit sāka apstrādāt dziesmas, pētīt armēņu baznīcas mūziku.

Vēlāk priesteris iestājies profesora Šmidta privātajā konservatorijā un studēja Berlīnes Imperatora universitātē. Mecenāts Oviks Mkrtčjans uzskata, ka Komitas nebija tikai mūziķis un komponists. Bārenis ar brīnišķīgu balsi sistematizēja un saglabāja armēņu tautas mūzikas tradīcijas. "Vēsturiskajā mūzikas mantojumā ir 4000 tautas dziesmu, kas vēlāk iedvesmoja radošo sabiedrību: mūziķus, tēlniekus, gleznotājus, rakstniekus," – atzīmē Mkrtčjans.

Diemžēl Armēnija ir slavena ne tikai ar bagātīgo folkloru, bet arī ar vēsturi ar traģiskiem notikumiem. Komitas dzīvoja asiņainā laikā. Iebrucēji osmaņu turki un persieši plosīja milzīgas teritorijas un izpostīja armēņu apmetnes. Osmaņu impērijas Armēnijas tautu apspiešanas gados tika zaudēta ievērojama daļa Komitasa darbu. Priestera un komponista veselību iedragāja militārie satricinājumi, kas noveda pie ilgstošas slimības un pēc tam līdz viņa nāvei nelielā Francijas pilsētā. Toties pelni tika nogādāti Armēnijā un apglabāti viņa vārdā nosauktajā kultūras darbinieku Panteonā.

Joprojām mūsdienās dzīvo izcilā armēņu muzikologa un folklorista piemiņa. Latvijā tika organizēts plaša mēroga pasākums, kas bija veltīts Komitasa darbam un mantojumam. Rīgā jubilejas datumā – 150 gadus kopš dzimšanas dienas – notika koncerts “Komitasa Dievišķā Liturģija” Latvijas Radio kora izpildījumā. Koncerts tika iekļauts tāda paša nosaukuma albuma ierakstā, kopā ar bukletu, komponista biogrāfiju un liturģijas tekstiem. Unikālo muzikālo pasākumu apmeklēja Armēnijas vēstnieks Tigrans Mkrtčjans. Vēstnieks atzīmēja, ka Komitas smalki izjuta armēņu kultūras īpatnības Rietumu kontekstā, un zināja par to pastāstīt ārvalstu auditorijai. "Jo vairāk mēs studējam viņa mūziku, jo dziļāk mēs uzzinām par viņu, jo tuvāk esam savām saknēm," piebilda Tigrans Mkrtčjans.

Koncertu "Komitasa Dievišķā Liturģija" apmeklēja arī komponists Vače Šarafjans. Viņš pauda pārliecību, ka pasaules sabiedrība sāks runāt par Komitasa darbiem. "Komitas ir piemērs tam, kā izcilu komponistu mūzika tiek atklāta no jauna."

Unikālais koncerts tika organizēts ar Armēnijas Izglītības, zinātnes, kultūras un sporta ministrijas atbalstu. Ministrija ir pateicīga mākslas mecenātiem Mhitaram Mhitarjanam, Ovikam Mkrtčjanam un Balasanjan ģimenes fondam par nopietnu finansiālu atbalstu nozīmīgam kultūras projektam. Lasīt vairāk: https://lat.bb.lv/raksts/ekonomika/2020/09/23/komitass-tukstosgadigs-kulturas-piemineklis                      


Всего комментариев: 0
avatar


US


Вентспилс на карте

10-ка популярных новостей мира
Как устроена электронная сигарета и что надо для ее работы?
Бриллианты - лучшие друзья девушек
Советы правильной печати и хранения офисной бумаги
Вена - красивый город в Австрии
Создаём идеальные контуры с помощью лазерной порезки
Мобильные POP-UP стенды
Керамогранит в современном строительстве
Интересное о Ив Сен Лоран в мировой моде
Харьков туристический
Поляки заказали новые учебные военные самолёты

Лента актуальных новостей мира
Velna spēle jeb rulete
Почему Телеграм Чат так важен для сайта
Ремонт квартир: как добиться грамотной экономии
Как израильская молодежь получает жилье
Что можно сделать из морского контейнера
Кому подойдут промышленные полимерные полы
Почему мультфильм Клаус (2019) так популярен
Как приготовить постные роллы
Стоит ли жить в ЖК «Садовые кварталы»
Ремонт микроволновых печей (СВЧ): что можно заказать

Новые обьявления на доске
Куплю дизель по ценам ниже заправоч...
Популярные объявления
Разместить объявление
Куплю дизель по ценам ниже заправоч...

Случайное фото

Случайное видео
Рейтинг@Mail.ru Яндекс.Метрика