Kāpēc granulu katli ir labāki par malkas apkuri?


Kā viena no fosilā kurināmā iekārtu un malkas apkures alternatīvām ir Commodus granulu katli. To darbināšanai tiek izmantoti atjaunojamie dabas resursi - biomasa, kas ir bioloģiskas izcelsmes materiāls. Izdevumi, kurinot ar granulām, tikai nedaudz pārsniedz malkas apkures izmaksas. Toties saimnieks par šo nelielo piemaksu iegūst krietni vien lielāku komfortu kā kurinot ar malku. Turklāt granulu katli arī ir videi draudzīgāki un to ekspluatācijas rezultātā gaisā nenonāk veselībai kaitīgās emisijas.

Vairāk par to, kāpēc granulu katli arvien vairāk nāk modē, lasi turpinājumā!

Kāpēc nomainīt vecās malkas krāsnis?

Kurināšana ar malku ir tradicionālākais no apkures veidiem, tomēr tas ne tuvu nav dabai draudzīgākais un veselībai labvēlēlīgākais risinājums. Kā izrādās, malkas sadegšanas laikā rodas kaitīgās putekļu daļiņas PM10 un PM2,5, kas pasliktina gaisa kvalitāti un ilgtermiņā izraisa nopietnas plaušu un sirds saslimšanas. Izpētīts, ka šis piesārņojums samazina kopējo dzīvildzi. Līdz ar to Eiropas Savienībā noteikti maksimālie pieļaujamie šo emitēto daļiņu robežlielumi un arī Latvija uzņēmusies noteiktas saistības gaisa piesārņojuma samazināšanai.

Turklāt pie vainas ir ne vien vecās malkas krāsnis, bet arī nepareiza malkas katlu ekspluatācija un slapjas malkas kurināšana. Pārliecināties, ko pilsētnieki ieelpo līdz ar dūmgāzēm, kas izdalās no skursteņa, iespējams nosakot šo dūmu krāsu - biezi, tumši pelēki vai dzeltenīgi dūmi liecina par nekvalitatīvu sadegšanas procesu. Visuzskatāmāk to var redzēt ziemā, kad sniegs iekrāsojas pelēkā krāsā, kas nozīmē, ka arī pilsētas iedzīvotāju plaušās nonāk kaitīgās, ar aci nesaskatāmās sīkās putekļu daļiņas. Dedzinot slapju malku, izdalās arī kancerogēnais savienojums benzopirēns, kas veicina ļaundabīgu audzēju veidošanos.

Ņemot vērā uzstādītos gaisa kvalitātes mērķus, kādus Latvija apņēmusies sasniegt līdz 2030. gadam, iespējams secināt, ka vecās malkas krāsnis tuvāko 8 gadu laikā būtu jānomaina pret modernākām un dabai draudzīgākām apkures iekārtām. Tas gan nenozīmē, ka malkas krāsnis tiks aizliegtas ar likumu, tomēr kritiskās pilsētu teritorijās to izbūve var tikt ierobežota.

Atbalstu apkures iekārtu nomaiņai piedāvā arī Eiropas Savienības fondi. Plānošanas periodā no 2021. - 2027. gadam iedzīvotājiem piedāvāta iespēja saņemt līdzfinansējumu, prioritāri esošo apkures iekārtu nomainot pret biomasas granulu katlu.

Apkuri nomainīt šobrīd ir izdevīgi

Jau šī gada 1. martā apstiprināta VARAM izstrādātā atbalsta programma apkures iekārtu nomaiņai. Enerģētiskās neatkarības veicināšana jo īpaši aktuāla ir šobrīd, ņemot vērā Krievijas izvērsto karu Ukrainā. Konkursa ietvaros iespējams iegūt līdz pat 70% lielu līdzfinansējumu siltumenerģijas ražošanas iekārtas iegādei.

Tas nozīmē, ka šis ir ekonomiski izdevīgākais brīdis apkures katlu nomaiņai, jo pieejams nozīmīgs finansiālais atbalsts. Tas pieejams, lai nomainītu esošo fosilā kurināmā apkures iekārtu, un granulu apkures katli ir videi draudzīga apkures sistēmas alternatīva, kas šī projekta ietvaros tiek atbalstīta. To ekspluatācijas laikā tiek veikta dūmgāzu attīrīšana, kas nozīmē, ka gaisā nenonāk cilvēka veselībai kaitīgās vielas.

Kāpēc granulu katli ir ērtāki?

Salīdzinot ar malkas apkuri, granulu katli spēj nodrošināt lielāku automatizāciju, kas nozīmē, ka saimniekam jāiegulda krietni vien mazākas pūles, lai mājās būtu silti. Atkrīt tādi laikietilpīgi darbi kā malkas gādāšana, ciršana, kraušana, žāvēšana (lai malka būtu sausa, tā jāžāvē vismaz 2 gadus!), nešana no šķūnīša līdz apkures katlam, manuāla aizkuršana, gaisa padeves uzraudzīšana un pelnu iztīrīšana pēc katras kurināšanas reizes.

Tādi procesi kā granulu padošana, aizdedzināšana un noteiktas temperatūras uzturēšana granulu katlā notiek automātiski. Iespējams granulu katlu ierīkot tā, lai bunkurs būtu jāuzpilda pat tikai vienu reizi gadā, padevi nodrošinot tūlīt no šķūnīša. Standartā uzpilde jāveic tikai reizi 7-14 dienās, bet padevi un aizdegšanos katls turmpākās dienas nodrošina pats.

Saimnieks aplikācijā vai datorā var uzstādīt vēlamo telpu temperatūru un attālināti kontrolēt granulu katlu. Viss, kas nepieciešams, ir interneta savienojums. Gadījumā, ja kādas dienas sanāk pavadīt ārpus mājas, iespējams kontrolēt mājokļa apsildi attālināti. Īpaši svarīgi tas ir ziemā, lai neaizsaltu trubas, kā arī tas sniedz sirdsmieru, piemēram, atrodoties ārzemju ceļojumā. Tāpat, lai pēc darba nebūtu jāpārrodas aukstā mājoklī, kā tas var notikt malkas apkures katla gadījumā, tūlīt pirms izbraukšanas no darba iespējams nosūtīt katlam informāciju par katla aizkuršanos.

Vēl viens granulu katlu bonuss ir to pašattīrīšanās funkcija. Ir sērijas, kur manuāla tīrīšana jāveic tik reti kā reizi mēnesī vai pat tikai reizi sezonā. Gadījumā, ja katls nav aprīkots ar automātisko tīrīšanas funkciju, šis uzdevums saimniekam jāveic ne biežāk kā reizi nedēļā.

Dūmi, kas rodas kurinot ar granulu katlu, ir bez krāsas un tie nesatur dabai kaitīgas vielas. Turklāt granulām sadegot, neveidojas specifiska smaka, kā tas var būt malkas sadegšanas gadījumā.

Kam piemērots granulu katls?

Granulu katli ir piemēroti gan nelielām, gan plašām apkures platībām. Granulu katlu iespējams ierīkot gan maza izmēra dzīvoklī, gan plašā privātmājā. Tāpat šis apkures veids piemērots daudzdzīvokļu mājai, ražotnei, sabiedriskajai vai biroju ēkai.

Vēl viena alternatīva - siltumsūkņi

Dabai draudzīga alternatīva ir ne vien Commodus granulu katli, bet arī siltumsūkņi. Tie iegūst enerģiju, kas dabā pieejama par baltu velti - vai nu no gaisa vai zemes dzīlēm. Izšķir 3 veida siltumsūkņus: gaiss-gaiss, gaiss-ūdens un zemes siltumsūknis.

Gaiss-gaiss vispiemērotākais ir tieši nelieliem mājokļiem - ar platību līdz 70 m2. Ar vienu siltumsūkni ir pietiekami, ja istabas ir caurstaigājamas, bet gadījumā, ja telpas ir viena no otras atdalītas, katrā no tām jāuzstāda atsevišķs siltumsūknis. Tas var kalpot vai nu kā primārā vai arī papildus apkures sistēma un to var ierīkot gan pirmajā, gan mājas pēdējā stāvā. Tas piemērots ir gan dzīvoklim ar centrālapkuri (lai nodrošinātu siltumu mēnešos, kad apkure vairs nedarbojas), gan dzīvoklim bez tās. Tāpat tā ir laba alternatīva vasarnīcai, kur saimnieks neuzturas pastāvīgi.

Gaiss-ūdens siltumsūknis atšķiras vienīgi ar to, ka papildus tiek nodrošināta arī ūdens uzsildīšanas funkcija. Siltumsūknis telpas iekšpusē līdzinās kondicionierim, bet otra ierīces daļa atrodas uz mājas ārsienas. Efektīvi šie siltumsūkņi spēj darboties līdz -25 grādiem pēc Celsija.

Zemes siltumsūknis, savukārt, efektīvu darbību nodrošina arī pie zemākām temperatūrām. Ilgtermiņā tas izmaksu ziņā pielīdzināms malkas apkurei. Tomēr sākotnējās izbūves izmaksas gan ir augstākas, turklāt tā kontūra ierakšanai nepieciešama 3-5 reizes lielāka zemes platība par apkurināmo mājas platību. Tāpat kā gaiss-gaiss un gaiss-ūdens siltumsūkņi, tas gada siltajos mēnešos var tikt izmantots kā kondicionieris.

Čiks un aizmirsti par salšanu!

Granulu katli un siltumsūkņi darbojas tieši tik vienkārši - siltums mājā rodas teju kā uz burvju mājiena. Granulu katlu iespējams iedarbināt vien saspiežot pareizo podziņu kombināciju telefonā, bet siltumsūkni atliek tik vien kā ieslēgt sildīšanas režīmā. Tas ir gluži kā patīkamo apvienot ar lietderīgo. Turklāt tā ir iespēja iegūt vairāk siltuma, patērējot mazāk enerģijas. Vai gan tas nav visu mērķu piepildījums? Strādā mazāk un atpūties vairāk! Tas ir ideāls risinājums tiem, kas vienmēr vēlējušies, lai diena būtu kaut par pusstundu garāka. Malkas apkures vietā izvēloties granulu katlu, tieši tā arī notiek. Granulu katli ir gan zaļi domājošo, gan slinkummaisu, gan produktivitāti alkstošo sapņu piepildījums.

Vairāk par apkures sistēmu veidiem uzzini commodus.lv vai arī saņem konsultāciju par individuāliem risinājumiem pie Commodus apkures ekspertiem, zvanot +37127088108!                     


Всего комментариев: 0
avatar


US


Вентспилс на карте

10-ка популярных новостей мира
Так ли нужен личный автомобиль?
Несколько фактов о поцелуях
Как начать зарабатывать дома?
Интересные факты про витамины
Международные автомобильные перевозки помогут легко и быстро доставить груз
Современные ПВХ-окна от настоящего эксперта
Пару слов о подборе шпонированных дверей
Из чего состоит металопластиковое окно?
Украшения из янтаря
Что посмотреть в Краснодаре?

Лента актуальных новостей мира
Почему современные компании ценят доставку документов
Преимущества реечных приводов для окон
Основные этапы гидроизоляции фундамента
3 лучших хоккеиста за всю историю хоккея
Зачем нужно удобрение Power Si Original
Как провести изыскания на воду на дачном участке
Чем популярен напиток «Лава Лава»
Основні стратегії при грі в сучасних онлайн казино Вавада
Когда нужен антицеллюлитный массаж
Основные преимущества телемаркетинга

Новые обьявления на доске
Куплю дизель по ценам ниже заправоч...
Популярные объявления
Разместить объявление
Куплю дизель по ценам ниже заправоч...

Случайное фото

Случайное видео
Рейтинг@Mail.ru Яндекс.Метрика